УФСІ надає підтримку партнерським громадам у створенні фондів житла для тимчасового проживання ВПО та управління ними
Вирішення житлового питання залишається для вимушених переселенців основним викликом у створенні належних умов для їх повної адаптації та інтеграції у приймаючі громади. Для реалізації права внутрішньопереміщених осіб на житло, держава запроваджує програми, які надають можливість переселенцям отримати житло за пільговими кредитами або за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам.
УФСІ також долучився до вирішення цієї проблеми і облаштовує житло для тимчасового проживання ВПО шляхом фінансування реконструкції приміщень (житлових і нежитлових), які знаходяться у власності громад. Адже, громади, навіть володіючи вільними приміщеннями, зазвичай, не мають коштів для їх облаштування та адаптації під житло.
Починаючи з 2015 року у рамках проекту «Сприяння розвитку соціальної інфраструктури. УФСІ V» у 17 об’єктах у кількох областях України УФСІ було облаштовано 119 квартир та 192 кімнати у гуртожитках. Це стало можливим завдяки гранту Уряду Німеччини наданому через німецький банк розвитку KfW.
У 2018 році цю роботу було продовжено у рамках проекту «Сприяння розвитку соціальної інфраструктури. УФСІ VІ», який також фінансується Урядом Німеччини через KfW. Наразі впроваджується 13 житлових субпроекти, у рамках яких буде створено 125 квартир для тимчасового проживання ВПО, де зможуть проживати 300-340 ВПО, у залежності від складу родин.
Облаштоване житло залишиться у власності громади і не може бути приватизоване. Воно має бути включено до фонду житла для тимчасового проживання ВПО згідно постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 № 582.
Облаштовуючи житло для ВПО, у тому числі, у рамках проектів УФСІ, місцева влада стикається із складнощами в управлінні такими фондами та розподілі житла, зокрема, у частині застосування бальної системи та залучення необхідних у громадах кваліфікованих спеціалістів (медиків, вчителів тощо) із числа переселенців.
Для фахової юридичної підтримки 11-ти громад, що беруть участь у поточному проекті «Сприяння розвитку соціальної інфраструктури. УФСІ VІ», Фондом започатковано впровадження програми «Правова підтримка ВПО та органів місцевого самоврядування», яку на замовлення Фонду виконує БФ «Право на захист».
Мета програми – сприяння адаптації та інтеграції ВПО шляхом надання консультативно-інформаційної допомоги представникам місцевих органів влади та самоврядування, громадським активістам і, власне, самим внутрішньопереміщеним особам.
На початковому етапі впровадження програми спеціалістами БФ «Право на захист» було розроблено збірку зразкових документів, що мають допомогти органам місцевого самоврядування у врегулюванні різних аспектів, пов’язаних із забезпеченням ВПО житлом. До пакета зразкових документів було, зокрема, включено: програму з забезпечення ВПО тимчасовим та соціальним житлом, квартирами на вторинному ринку, які було передано в тимчасове користування, та квартирами на вторинному ринку з правом викупу; порядки забезпечення житлом зазначених категорій та порядки формування фондів житла; бальну систему для здійснення оцінювання і відбору ВПО.
Наприкінці вересня 2020 року цю збірку було презентовано усім партнерським громадам. Презентації відбулись у Дніпрі, Запоріжжі, Сєвєродонецьку та Харкові за участю представників власників об’єктів, які наразі реконструюються УФСІ.
Наступним етапом програми є надання очних та дистанційних правових консультацій органам місцевого самоврядування з метою адаптації зразкових документів для подальшого використання відповідно до індивідуальних потреб кожної окремої громади, конкретизації порядків поселення та формування переліків ВПО, які потребують житла, уточнення процедур переведення будівель до фонду житла для тимчасового проживання ВПО.
Також програмою передбачена організація консультацій для ВПО з житлових питань, що сприятиме підвищенню обізнаності переселенців про наявні житлові програми (місцеві та національні) та про процедури участі в них. Крім того, будуть підготовлені і розповсюджені інформаційні матеріали про можливості реалізації ВПО своїх житлових прав.
УФСІ щиро сподівається, що ця програма буде надзвичайно успішною та корисною для її бенефіціарів.