Надання соціальних послуг в громаді

Проект «Надання соціальних послуг в громаді» (Одеська та Тернопільська області)

Угодою про грант № TFOA8367 від 27 вересня 2018 року Японський фонд соціального розвитку (JSDF) через Міжнародний банк реконструкції та розвитку надав Урядові України грант на впровадження проекту „Надання соціальних послуг в громаді”.
Відповідно до Угоди про грант відповідальним за впровадження проекту від Уряду України є Український фонд соціальних інвестицій.

Сума гранту  – 2850,0. тис. дол. США

Термін реалізації проекту: грудень 2018 – жовтень 2023 рр.

Метою проекту є надання підтримки територіальним громадам Одеської та Тернопільської областей для посилення їх спроможності у забезпеченні мешканців якісними соціальними послугами, підвищення доступу до соціальної та комунальної інфраструктури громади, поліпшення охоплення послугами вразливих груп населення (літніх людей, осіб з інвалідністю, сімей, що знаходяться у складних життєвих обставинах тощо).

Проект сприятиме впровадженню пілотних моделей надання соціальних послуг у громадах шляхом розвитку соціальних послуг у 28 територіальних громадах найбідніших районів Одеської та Тернопільської областей. У рамках проекту на рівні громад передбачено фінансування 10 мікропроектів для покращення охоплення соціальними послугами вразливих груп населення. Проект має сприяти успішному проведенню реформи соціального захисту населення та процесу децентралізації, які спрямовані на наближення надання послуг до місця проживання людей та розширення спектру соціальних послуг у територіальних громадах для задоволення усіх потреб населення у цих послугах.

Впродовж 2019 року у 30 пілотних громадах Одеської та Тернопільської областей за технічної підтримки міжнародних та національних експертів:

  • проведено детальну оцінку потреб у соціальних послугах та оцінку інституційної спроможності громад у їх наданні;
  • розроблено трирічні плани розвитку соціальних послуг ТГ;
  • надано підтримку у підготовці мікропроектних пропозицій для участі у конкурсі на отримання фінансування за рахунок коштів гранту;
  • проведено десять навчальних заходів щодо розвитку та ефективного адміністрування системи соціальних послуг у громаді з урахуванням успішного досвіду та практик надання послуг у інших європейських країнах;
  • за рахунок коштів Проекту здійснено постачання комп’ютерів та оргтехніки для підрозділів соціального захисту громад.

20 березня 2020 року УФСІ було оголошено конкурс мікропроектів з надання соціальних послуг у 10 громадах. На конкурс, який проводився у два етапи було подано мікропроектні пропозиції від 22 територіальних громад Одеської та Тернопільської областей̆, які Угодою про грант визначені учасниками проекту. За результатами конкурсу, рішенням Комітету з відбору мікропроектних пропозицій при Мінсоцполітики від 07.07.2020 було затверджено 10 найвище оцінених мікропроектних пропозицій територіальних громад, які фінансуватимуться за рахунок коштів гранту (у обсязі до 140 тис. дол. США на кожен з мікропроектів), а саме:

  1. Балтської міської громади Одеської області 
  2. Біляївської міської громади Одеської області 
  3. Борщівської міської громади Тернопільської області 
  4. Вилківської міської громади Одеської області 
  5. Вишнівецької селищної громади Тернопільської області 
  6. Зборівської міської громади Тернопільської області 
  7. Коноплянської сільської громади Одеської області 
  8. Почаївської міської громади Тернопільської області 
  9. Скала-Подільської селищної громади Тернопільської області 
  10. Яськівської сільської громади Одеської області.

У період з 15.04 по 15.05.2020 аудиторською компанією ТОВ «БДО» було проведено аудит фінансової діяльності УФСІ у рамках Проекту у період з 01.12.2018 по 31.12.2019. Звіт, наданий за результатами проведення аудиту, засвідчив, що фінансова звітність УФСІ відповідає вимогам загальноприйнятої бухгалтерської практики та об'єктивно відображає фінансовий стан Проекту станом на 31.12.2019. У звіті також було зазначено, що аудитори не виявили суттєвих слабких місць у внутрішньому фінансовому контролі УФСІ. З повним текстом звіту можна ознайомитись тут.

22 вересня 2020 року на засіданні Наглядової Ради УФСІ затверджено перелік мікропроектів для впровадження у рамках Проекту "Надання соціальних послуг в громаді" в наступних ТГ: у Балтській, Біляївській, Вилківській, Коноплянській, Яськівській ТГ Одеської області, а також Борщівській, Вишнівецькій, Зборівській, Почаївській, Скала-Подільській ТГ Тернопільської області. Відтак, УФСІ розпочав реалізацію мікропроектів, спрямованих на розвиток системи надання соціальних послуг вразливим верствам населення. Було проведено конкурсний відбір надавачів послуг з виготовлення проектно-кошторисної документації та здійснення авторського нагляду будівництва за об’єктами Тернопільської та Одеської областей.

З метою забезпечення оперативності та дієвої взаємодії УФСІ з громадами, що беруть участь у Проекті, та для виявлення проблем в ході реалізації Проекту і їх негайного вирішення було розроблено Механізм розгляду скарг Проекту (МРС).

МРС передбачає докладання спільних зусиль, кінцевою метою яких є прийняття рішень та вжиття конкретних заходів, які задовільнять усі сторони можливого конфлікту. Це ефективний інструмент для раннього виявлення, оцінки та реагування на скарги, що стосуються Проекту. З текстом Механізму розгляду скарг можна ознайомитись тут.

Також, з метою інформування громадськості щодо всіх доступних каналів подання звернень/скарг було розроблено інформаційну брошуру щодо Механізму розгляду скарг, з якою можна ознайомитись тут.

Для того, щоб подати скаргу/звернення щодо реалізації Проекту «Надання соціальних послуг в громаді», необхідно заповнити форму та надіслати її на електронну або поштову адресу, вказану в брошурі.

3.06.2021 року аудиторською компанією ТОВ «БДО» було надано звіт щодо проведення аудиту фінансової діяльності УФСІ у рамках Проекту у період з 01.01.2020 по 31.12.2020. Звіт, наданий за результатами проведення аудиту, засвідчив, що фінансова звітність УФСІ відповідає вимогам загальноприйнятої бухгалтерської практики та політики Світового банку та об'єктивно відображає фінансовий стан Проекту станом на 31.12.2020. З повним текстом звіту можна ознайомитись тут.

В рамках реалізації Проекту проведено низку навчальних заходів:

  • вісім одно- та дводенних тренінгів для забезпечення фахівців громад, що працюють у сфері надання соціальних послуг, необхідними знаннями та інструментами для проведення оцінки потреб; розробки планів розвитку соціальних послуг в громадах; підготовки мікропроектних пропозицій;
  • два триденні тренінги для підвищення професійних компетенцій голів ТГ, їх заступників, фахівців з соціальної роботи та інших фахівців органів місцевого самоврядування у розумінні завдань та функції соціального захисту та обслуговування в громаді в умовах децентралізації; формуванні стратегії розвитку послуг на основі комплексної оцінки соціальних потреб у громаді; формування бюджетів та фінансування соціальних послуг у громаді; залучення громади до вирішення соціальних потреб; вивчення успішних практик надання соціальних послуг в громаді тощо.
  • у взаємодії з Українським Католицьким Університетом організовано та проведено онлайн-навчання для 347 керівників та співробітників підрозділів соціального захисту у партнерських громадах. Всього було проведено 11 тренінгів по 2 години, що дозволило зробити навчальний процес достатньо інтенсивним та ефективним, при цьому не відволікаючи фахівців від щоденної роботи.
  • навчання практичної спрямованості для фахівців структурних підрозділів соціального захисту та надавачів послуг 28 територіальних громад Одеської та Тернопільської областей у форматі онлайн. Навчання розпочато 13.12.2021 та триватиме до червня 2022 року. Наразі проведено 10 з 12 тренінгів за найбільш актуальними питаннями.

Проведено два виїзні навчання для керівників та фахівців 10-ти територіальних громад Одеської та Тернопільської областей, що реалізують мікропроєкти: 27-29 вересня ц.р. у м. Кам’янець-Подільський на тему «Створення нових соціальних послуг в громаді: стратегія та практика» та 15-17 вересня ц.р. в смт Сатанів Хмельницької області на тему «Практичні аспекти організації нових соціальних послуг в громаді». Під час проведення навчання основну увагу було зосереджено на обговоренні питань організації та надання соціальних послуг в умовах військового стану. Також разом з учасниками було здійснено низку виїздів до територіальних громад Хмельницької області з метою ознайомлення фахівців громад з успішними прикладами надання соціальних послуг на рівні громади. Загальна кількість учасників, які взяли участь у семінарах склала 115 осіб.

Загальна кількість учасників, які взяли участь у тренінгах складає 1557 осіб.
Натисніть тут, щоб ознайомитись з навчальними матеріалами.

У 2021 році в рамках реалізації Проекту було здійснено:

  • постачання у травні-червні 2021 р. 272 велосипедів на суму 1 680 093,00 грн. та 58 скутерів для працівників, що надають соціальні послуги, на суму 1 496 400,00 грн.;
  • постачання обладнання (офісної та комп’ютерної техніки) та меблів для Центру надання соціальних послуг Почаївської ТГ Тернопільської області в рамках реалізації мікропроєкту на суму 524 660 грн;
  • постачання меблів, професійної техніки для кухні, ліжок для стаціонарного відділення Центру надання соціальних послуг Зборівської ТГ (Тернопільська область) на суму 424,93 тис грн.;
  • постачання меблів для структурних підрозділів соціального захисту населення пілотних територіальних громад Одеської та Тернопільської областей на основі поданої потреби на суму 1 859 050,00 грн.
  • розроблення проектно-кошторисної документації (ПКД) на проведення ремонтних робіт по  об’єктам 9-ти мікропроектів;
  • розпочато ремонтно-будівельні роботи на об’єктах 9-ти мікропроєктів;
  • проведено закупівлю послуг з проведення навчання практичної спрямованості для фахівців структурних підрозділів соціального захисту та надавачів послуг 28 територіальних громад Одеської та Тернопільської областей у форматі онлайн. Навчання було розпочато 13.12.2021 та тривало до червня 2022 року.

У 2022 році у рамках реалізації Проекту було здійснено наступні заходи:

  • завершено ремонтно-будівельні роботи на 11 об’єктах дев’яти мікропроєктів Одеської та Тернопільської областей;
  • завершено розроблення проєктно-кошторисної документації для мікропроєкту «Створення Центру надання соціальних послуг Скала-Подільської селищної ради». Ремонтно будівельні роботи розпочато у жовтні;
  • закуплено та поставлено офісні меблі та техніку, дитячі меблі та швейне обладнання для Центру надання соціальних послуг Скала-Подільської селищної ради Тернопільської області у рамках реалізації відповідного мікропроєкту на суму 347 583,00 грн.;
  • закуплено та поставлено офісні меблі, дитячі меблі та сейфи для Центру надання соціальних послуг Почаївської міської ради Тернопільської області у рамках реалізації відповідного мікропроєкту на суму 280 260,00 грн.;
  • проведено заходи з закупівлі офісних меблів для Центру надання соціальних послуг Вишнівецької селищної ради Тернопільської області в рамках реалізації відповідного мікропроєкту на суму  414 658,95 грн.;
  • закуплено швейне обладнання в рамках мікропроєкту Вишнівецької територіальної громади на суму 41 364,00 грн.;
  • завершено закупівлю м’яких меблів у рамках мікропроєкту Почаївської територіальної громади на суму 62 500,00 грн.;
  • виготовлено та встановлено підйомник для людей з інвалідністю між другим та третім поверхами будівлі ЦНАП Скала-Подільської територіальної громади на суму 406 000,00 грн.;
  • проведено тендерні процедури для закупівлі меблів для відремонтованих приміщень, укладено договір з постачальником товарів на суму 1 086 753,00 гривень.

Незалежною аудиторською компанією ТОВ «БДО» було проведено аудит фінансової діяльності УФСІ у рамках Проєкту у період з 01.01.2021 по 31.12.2021. Звіт, наданий за результатами проведення аудиту, засвідчив, що фінансова звітність УФСІ відповідає вимогам загальноприйнятої бухгалтерської практики та об'єктивно відображає фінансовий стан Проекту станом на 31.12.2021. У звіті також було зазначено, що аудитори не виявили суттєвих слабких місць у внутрішньому фінансовому контролі УФСІ. З повним текстом звіту можна ознайомитись тут.

Протягом січня-серпня 2023 року у рамках реалізації Проекту було здійснено наступні заходи:

  • Організовано дієвий контроль за ходом виконання РБР на об’єкті Скала-Подільської селищної ради; завершено ремонтно-будівельні роботи на об’єкті.
  • Забезпечено оформлення документації щодо приймання та оплати виконаних будівельних робіт на усіх об’єктах мікропроектів, а також здачу в експлуатацію відремонтованих приміщень.
  • Здійснено закупівлі та постачання меблів, комп’ютерного, офісного та електронного обладнання, розвиваючих ігор, обладнання для кабінету логопеда та психолога, спортивного, реабілітаційного обладнання, телевізорів та швейного обладнання для оснащення центрів надання соціальних послуг громад, що реалізують мікропроекти.
  • Організовано навчання з практичної психології для фахівців 28 громад Одеської та Тернопільської областей за двома сертифікованими програмами Інституту післядипломної освіти Київського національного університету імені Т. Г. Шевченка, а також навчання практичної спрямованості для роботи психологів в центрах надання соціальних послуг.
  • Організовано навчання у формі індивідуальних консультацій для ефективної організації надання соціальних послуг для п’яти пілотних територіальних громад, що реалізують мікропроекти.
  • Проведено протягом 1-15 червня 2023 року офіційне відкриття 12-ти новостворених/модернізованих закладів в громадах, які реалізують мікропроекти.

Незалежною аудиторською компанією ТОВ «АК «Ю Ейч Уай Простір ЛТД» було проведено аудит фінансової діяльності УФСІ у рамках Проєкту у період з 01.01.2022 по 31.12.2022. Звіт, наданий за результатами проведення аудиту, засвідчив, що фінансова звітність УФСІ відповідає вимогам загальноприйнятої бухгалтерської практики та об'єктивно відображає фінансовий стан Проекту станом на 31.12.2022. У звіті також було зазначено, що аудитори не виявили суттєвих слабких місць у внутрішньому фінансовому контролі УФСІ. З повним текстом звіту можна ознайомитись тут.

Наразі УФСІ здійснюється реалізація наступних заходів в рамках впровадження Проекту:

  • Завершення закупівель та постачання обладнання в рамках впровадження мікропроектів.
  • Проведення виїзних навчань для громад, які реалізували мікропроекти.
  • Проведення фінального дослідження з оцінки Проєкту.
  • Організація фінальної конференції за результатами реалізації 10-ти мікропроєктів для поширення досвіду серед інших громад.