Надання соціальних послуг в громаді

Проект «Надання соціальних послуг в громаді»
(Одеська та Тернопільська області)
 
Угодою про грант № TFOA8367 від 27 вересня 2018 року Японський фонд соціального розвитку (JSDF) через Міжнародний банк реконструкції та розвитку надав Урядові України грант на впровадження проекту „Надання соціальних послуг в громаді”.
Відповідно до Угоди про грант відповідальним за впровадження проекту від Уряду України є Український фонд соціальних інвестицій.
 
Сума гранту  – 2850,0. тис. дол. США
Термін реалізації проекту: грудень 2018 – жовтень 2022 рр.
 
Метою проекту є надання підтримки об’єднаним територіальним громадам Одеської та Тернопільської областей для посилення їх спроможності у забезпеченні мешканців якісними соціальними послугами, підвищення доступу до соціальної та комунальної інфраструктури громади, поліпшення охоплення послугами вразливих груп населення (літніх людей, осіб з інвалідністю, сімей, що знаходяться у складних життєвих обставинах тощо).

Проект сприятиме впровадженню пілотних моделей надання соціальних послуг у громадах шляхом розвитку соціальних послуг у 30 об'єднаних громадах найбідніших районів Одеської та Тернопільської областей. У рамках проекту на рівні громад будуть фінансуватись мікропроекти для покращення охоплення соціальними послугами вразливих груп населення. Таким чином, органи місцевого самоврядування/місцевої влади зможуть забезпечити мешканців високопріоритетними послугами, визначеними під час глибокого вивчення актуальних потреб громад.Проект має сприяти успішному проведенню соціальних реформ, які спрямовані на забезпечення сталого людського розвитку, зменшення рівня бідності та підвищення соціальної захищеності найбільш вразливих верств населення.

Впродовж 2019 року у 30 пілотних громадах Одеської та Тернопільської областей за технічної підтримки міжнародних та національних експертів проведено детальну оцінку потреб у соціальних послугах на основі розробленої методології та оцінки інституційної спроможності громад у їх наданні. Розроблено трирічні плани розвитку соціальних послуг ОТГ. Надано підтримку у підготовці мікропроектних пропозицій для участі у конкурсі на отримання фінансування за рахунок коштів гранту.
Усі пілотні громади, за сприяння УФСІ, провели збори громад та створили ініціативні групи. Ці ініціативні групи у подальшому будуть брати активну участь у всіх фазах реалізації Проекту та представляти інтереси своєї громади.
У рамках проекту організовано та проведено десять навчальних заходів щодо проведення комплексної оцінки потреб населення громад у соціальних послугах, розбудови кадрового потенціалу підрозділів соціального захисту громад та розробки трирічних планів розвитку соціальних послуг, нових підходів до соціального обслуговування в громадах в умовах децентралізації, вивчення успішних практик надання соціальних послуг в громаді тощо.
На підставі визначеної відповідно до поданих громадами заявок потреби в базовому обладнанні УФСІ здійснено постачання комп’ютерів та оргтехніки для підрозділів соціального захисту громад.
УФСІ здійснює постійний моніторинг та оцінку прогресу впровадження Проекту, зокрема проведено дослідження з початкової оцінки стану системи соціального обслуговування мешканців громад Одеської та Тернопільської областей, підготовлено та подано до Міністерства соціальної політики України та Світового банку Звіт про стан реалізації Проекту за 2019 рік.
Наразі УФСІ оголошено конкурс мікропроектів з надання соціальних послуг у громадах для ширшого охоплення послугами вразливих груп населення. До участі у конкурсі на отримання коштів гранту для реалізації мікропроектів можуть долучатись об’єднані територіальні громади Одеської та Тернопільської областей̆, які Угодою про грант визначені учасниками проекту. Кожна громада матиме право подати тільки одну мікропроектну пропозицію. Для участі у конкурсі мікропроектів необхідно до 10 квітня 2020 року подати до УФСІ заповнену форму мікропроектної пропозиції з усіма запитуваними додатками. З умовами конкурсу можна ознайомитись тут.

У 2020 році УФСІ передбачено реалізацію наступних заходів в рамках Проекту:
- спільно з профільними департаментами Одеської та Тернопільської ОДА провести перший етап відбору мікропроектних пропозицій 30 пілотних ОТГ та подати матеріали Комітету з відбору Мінсоцполітики для оцінки відповідно до визначених критеріїв;
- забезпечити документальний супровід роботи Комітету з відбору Мінсоцполітики у рамках другого етапу відбору мікропроектних пропозицій.
- підписання Рамкових угод з громадами (органами самоуправління, ініціативними групами) 10 об’єднаних територіальних громад та забезпечення впровадження 10 мікропроектів відповідно до затверджених Планів заходів з реалізації мікропроектів.
- проведення навчальних заходів для представників об’єднаних територіальних громад та надавачів соціальних послуг.